راه کارهای افزایش رتبه در الکسا

ابتدا باید ببینیم رتبه الکسا چیست و چه اهمیتی دارد:

الکسا (Alexa) چیست؟

الکسا (Alexa) عنوان سرویسی است وابسته به سایت amazon.com که در آدرس Alexa.com ارائه می شود، هدف از این سرویس رتبه بندی پایگاه های اینترنتی از نظر تعداد بازدیدکننده (ترافیک بازدیدها) می باشد که با در نظر گرفتن یک سری معیار های محاسباتی و آماری، نهایتا سایت های مختلف را به لحاظ میزان دیده شدن صفحات آنها، رتبه بندی می کند.

images (4)

مدت زمان لازم برای کسب رتبه الکسا (Alexa)

اگر به تازگی سایت خود را راه اندازی کرده اید، برای اینکه در قسمت نمایش اطلاعات سایت الکسا جایی داشته باشید، پس از عضویت در آن و ثبت آدرس خود، معمولا باید مدتی بین ۱ تا ۳ ماه از ثبت سایت شما بگذرد و از طرفی هرچه بازدیدکننده سایتتان بیشتر باشد، شانس شما بیشتر خواهد بود؛ لذا می توان گفت بهترین کار برای کسب رتبه بالاتر (البته در سیستم الکسا هرچه عدد شما کم تر باشد یعنی رتبه شما بالاتر است!) تلاش در جهت انتشار مطالب بهتر و مفیدتر و اهمیت قائل شدن برای مخاطبان است؛ به این ترتیب هر چه که فعالیت شما در وب مستمر و با کیفیت باشد، سایت الکسا نیز اهمیت بیشتری برایتان قائل شده و نوع تجزیه تحلیل و آمارهای ارائه شده آن نیز به مرور زمان متفاوت خواهد بود.

images

مقایسه Alexa Rank و Google Page Rank

در مقابل رنکینگی که الکسا ارائه می کند وب سایت گوگل نیز برای خود یک ساختار رنکینگ دارد اما نه به شکلی که الکسا دارد ، این وب سایت به هر کدام از وب سایت های اینترنتی عددی بین ۱ تا ۱۰ ارائه می کند که به عنوان Google Page Rank شناخته می شود. هر چقدر این عدد به ۱۰ نزدیکتر باشد به معنای با کیفیت تر بودن و تولید محتوای بسیار خوب است ، وب سایت های بسیار کمی هستند که می توانند Google Page Rank ای بالاتر از ۶ دریافت کنند ، حتی Facebook هم دارای Page Rank ای برابر ۹ است. اما یک نکته در رتبه بندی های گوگل این است که ممکن است وب سایتی بازدید و ترافیک چندانی نداشته باشد اما از نظر گوگل دارای رتبه بندی بالایی باشد ، به عنوان مثال سایت هایی که از نظر الکسا دارای رتبه ۵۰۰ هزار هستند اما از نظر گوگل دارای Page Rank ای برابر ۴ یا حتی ۵ هستند. با تحقیقی که در این خصوص انجام شده است و به این نتیجه رسیده اند که اگر وب سایت هایی با رنکینگ بسیار خوب ( رنکینک ۶ تا ۹ ) از نظر گوگل به شما لینک بدهند باعث می شود براحتی Page Rank شما نیز افزایش پیدا کند. برای مثال اگر شما وب سایتی دارید که Google Page Rank آن عدد ۷ یا ۸ است و به سایر وب سایت های خودتان از این وب سایت لینک بدهید امکان دارد Google Page Rank سایر وب سایت های شما به عدد ۵ یا حتی ۶ هم برسد.بنابراین Google Page Rank نیز واقعا معیار اصلی خود را بر روی ترافیک ورودی به وب سایت شما قرار نمی دهد.

cd583a346d9a4ef18edd3bb58d7edcd8

نکاتی برای افزایش رتبه سایت در الکسا

۱٫ نوار ابزار الکسا را نصب کنید و سایت یا وبلاگ خود را به عنوان صفحه خانگی مرورگر خود قرار دهید.

۲٫ اسکریپت ویجت را در وب سایت خود نصب کنید. برای این منظور باید کدی را از وب سایت آلکسا دانلود کنید و در مستر وب سایت خود قرار دهید که میزان پیشرفت وب سایت شما را در الکسا نشان دهد.

۳٫ ابزار رتبه الکسا را در وب سایت خود قرار دهید. این باعث دریافت تعداد قابل توجهی کلیک روزانه می شود و هر کلیک به منزله یک بازدید کننده به شمار می رود (حتی اگر کاربر از نوار ابزار الکسا استفاده نکرده باشد).

۴٫ دیگران را به استفاده از نوار ابزار الکسا تشویق کنید زیرا از این طریق تعداد بازدیدکنندگان سایت افزایش می یابد و روی رتبه الکسا تأثیر مثبت می گذارد.

۵٫ از دوستان بخواهید که برای پروفایل وب سایت شما در الکسا، نظر و امتیاز بدهند. این به طور مستقیم بر روی رتبه تأثیر گذار نیست اما به هر حال ممکن است کمک کند.

۶٫ مقالات و مطالب جدیدی که مخاطبان زیادی دارند منتشر کنید زیرا این کار نه تنها ترافیک سایت شما را بهبود می بخشد بلکه موجب افزایش رتبه الکسا می شود.

images (1)

۷٫ در سایت های پر بازدید عضو شوید زیرا تعداد بازدید کننده را افزایش می دهد و به طور حتم این بر روی افزایش رتبه الکسا تأثیر مثبتی می گذارد.

۸٫ اطلاعات سایت خود را بروز کنید چون الکسا نیز همانند گوگل به وب سایت هایی که به طور منظم به روز می شوند رتبه بیشتری می دهد.

۹٫ از تبلیغات کلیکی استفاده کنید. در موتورهای جستجو مثل گوگل تبلیغات بدهید یا به دنبال عباراتی باشید که بیشتر جستجو می شوند تا بازدیدکنندگان بیشتری جذب نمایید.

منابع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات

پاسخ دهید