انواع بام سبز

بام سبز چیست؟

یک بام سبز ، بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، پوشانیده می شود. لفظ بام سبز همچنین می تواند برای بام‌هایی که مفاهیم سبز را مد نظر قرار می‌دهند، نظیر پانل های خورشیدی و یا صفحات فتو ولتائیک به کار برده شود. سبز پوش کردن بام نیازمند گیاهانی است که به دقت انتخاب شده اند تا در برابر محیط خشن و بی روح محیط پشت بام در شرایط کم آبی و بی آبی، عوامل اقلیمی، یخ زدگی، نسیم دریا و خشکی و غیره مقاومت کنند. نوع گیاهان انتخابی بسته به نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی مختلف، متفاوت بوده وبام سبز ، اوج تلفیق اجرا با محیط است. قصد داریم در این مطلب توضیحاتی را در مورد بام سبز ارائه کنیم ، پس با ما همراه باشید.

اهمیت بام سبز:
بارزترین اهمیت سبز بام ها کاهش آلاینده ها در محیط زیست شهرى است. از سایر مزایاى سبز بام مى توان به مدیریت آب هاى حاصل از بارش هاى شدید و بهبود کیفیت روان آبها، صرفه جویى در مصرف انرژى، کاهش جزایر گرمایى درون شهرى ، افزایش طول عمرمصالح ساختمانى بام ، کاهش آلودگى هاى صوتى و آلودگى هوا ، کنترل دى اکسید کربن ، افزایش تنوع زیستى درون شهر بوسیله ایجاد محیط زندگى براى حیوانات غیراهلى و منافع اقتصادى در مقایسه با بام هاى مرسوم اشاره کرد .

انواع بام سبز:
بام سبز با توجه به کاربردهای متفاوت آن نسبت به شرایط سازه ای و فضای مورد استفاده در انواع مختلفی اجرا می‌شود که به طور کلی به سه دسته گسترده، متراکم و نیمه متراکم طبقه بندی می‌شود.
۱- بام سبز گسترده:

gostarde
بام سبزهای گسترده که از نظر اجرا به دلیل عدم نیاز به تقویت سازه متداو ل‌ترند دارای عمق کمتری می‌باشند. بام سبز سطحی معمولا کمتر از ۶۰ الی ۲۰۰ میلی‌متر بستر دارند و به طورمعمول تنوع زیادی از گونه‌های گیاهی را به دلیل محدودیت در گسترش ریشه پشتیبانی نمی‌کنند. وزن معمولی بام سبز کم‌عمق ۶۰ الی ۱۵۰ کیلوگرم بر مترمربع است. برخی دیگر از مزایای آن به شرح زیر است: وزن کم، تعمیر و نگهداری پایین و آبیاری کم (بسته به نوع آب و هوا) ، سرمایه‌گذاری کم و مناسب برای سطوح وسیع.
۲- بام سبز متراکم:

motarakemمتراکممتراکم
سیستم بام سبز عمیق یا باغ بام که بام سبز متراکم نامیده می‌شود ، معمولا دارای محیط کشتی با عمق بیش از ۱۵۰ الی ۴۰۰ میلی‌متر است و طیف گسترده‌ای از گیاهان را در خود جای می‌دهد . اما این نوع بام‌ها به دلیل وزن اضافی که بر سازه وارد می‌کنند رایج نمی‌باشند و برای اجرا نیاز به بررسی سازه ساختمان دارند. وزن معمولی بامهای سبز عمیق ۱۸۰ الی ۵۰۰ کیلوگرم بر مترمربع  و شامل مزایای زیر است : تنوع گیاهی و زیستی بیشتر، مدیریت آ بهای سطحی بهتر، خاصیت عایق بودن ، فرصتهای طراحی بیشتر، قابلیت دسترسی و استفاده عمومی.
۳- بام سبز نیمه متراکم:

nimmotmarkez
این بامهای سبز بین بام سبز گسترده و متراکم قرار دارند. دارای لایه‌های (زهکشی،خاک، گیاه) عمیق تر و گونه های گیاهی متنوع‌تر نسبت به بام گسترده است. عمق لایه‌ها حداکثر ۱۲۰ الی ۲۵۰ میلیمتر است و وزن آن حدودا ۱۲۰ الی ۲۰۰ کیلوگرم بر مترمربع می‌باشد.
از دیگر سیستم‌هایی که برای بام سبز به کار برده می‌شود، سیستم مدولار ۵ می‌باشد. خاک و گیاه درون ظرفی از جنس پلی اتیلن سبک وزن با اندازه های مختلف قرار می‌گیرد.ترویج این سیستم در بامهای سبز به دلایل زیر می‌باشد:
– انعطا ف‌پذیری بیشتر برای طراحان و سازندگان بام سبز
– امکان رشد گیاهان در خارج از سایت در حین ساخت بام
– ترکیب خاک هر مدول، بر اساس نوع گیاه مورد نیاز
– تفاوت عمق خاک در هر مدول، مطابق با نقشه مجموعه و گیاهان منتخب
(مدولهای با عمق خاک بیش تر باید در بالای عناصر تحمل‌کننده بار سازه مانند ستون و تیر قرار گیرند .)

از مهمترین مسائلی که در طراحی سبز بام ها مطرح می شود، وزنی است که مجاز هستیم به بام اضافه کنیم ، وزن قابل تحمل برای سقف یک ساختمان از محاسبه بار زنده و مرده و بار برف آن بدست می آید. بار برف را ۱۵۰ کیلوگرم بر متر مربع در نظر می گیرند و عددی معادل همین میزان  هم برای بار زنده در نظر گرفته می شود. وزن مصالحی که سقف از آنها ساخته شده را نیز  به این بار اضافه کرده و با ضرب در یک ضریب ایمنی(معمولا ۱٫۵ تا ۲) در محاسبات لحاظ می  شود. بر  اساس این محاسبات برای ساخت فضای سبز روی پشت بامی که از قبل برای بار فضای سبز طراحی نشده، باری مناسب معادل۸۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم بر متر مربع در نظر می گیرند.

باز نشر از : سازه پایدار

پاسخ دهید