سرقت ادبی و راهای جلوگیری از آن

سرقت ادبی

به ظور خلاصه سرقت ادبی-علمی استفاده از افکار و عبارات دیگران، به عنوان ایده و عبارات خویش و به صورت خودمانی این کار نوعی دستبرد فکری یا ایده دزدی است. این نوع از سرقت می تواند انواع مختلف و متنوعی از دستبردهای آگاهانه تا  کپی کردن های غیر عمد مطالب دیگران باشد.

 

سرقت ادبی
«دستبرد علمی» و اصطلاحاتی مانند دزدی یا سرقت علمی، ادبی یا فكری در فارسی، در برابر واژة Plagiarism به كار می‌روند.
كاربرد این واژه در مفهوم «دزدی ادبی» را به «ماركوس والریوس مارتیلیوس» شاعر هجوسرای رومی سده نخست میلادی نسبت داده‌اند. وی خود را ارباب و صاحب و كلمات را برده خویش می‌دانست و به كسانی كه اشعار وی را به نام خود عرضه می‌كردند، لقب plagiarius (به معنای بچه دزد، غارتگر، فریب دهنده) داده بود.
سرقت ادبی در تمام کشورهای دنیا وجود داشته و وجود خواهد داشت.
مانند ناخالصی هر مورد دیگری در جهان هستی،  پژوهش و علم هم، دارای آفت هایی هستند.
در گذشته به دلیل آنکه سیستم جستجوی الکترونیکی کاملی برای شناسایی موارد تخلف علمی در دنیا وجود نداشت. به رغم آنکه در همه جای دنیا تخلف علمی  انجام می شد، اما موارد آن خیلی به سختی کشف می گردید.

چرا نیازمند آگاهی درباره سرقت ادبی هستیم ؟

سرقت علمی
به عنوان عضوی از جامعه علمی، از ما انتظار می رود مسائل اخلاقی را در این جامعه رعایت کنیم که یکی از آنها، ذکر ایده ها، عبارات و مفاهیمی است که آگاهانه از دیگران وام گرفته ایم. واضح است که بدون وام گرفتن از عبارات و یا ایده های دیگران نمی توانیم متن علمی بنویسیم ولی مهم است که بدانید چقدر از متون قدیمی یا جدید استفاده کرده ایم .

بخشی از این مهم با “شناخت منابع” انجام می شود که می تواند به شکل نقل قول در متن، پاورقی یا نوشته های پایانی باشد و عامل افتراق متون علمی از سایر متون است و در واقع به عنوان بخشی از قدرت تحقیقات علمی محسوب می گردد .

سرقت علمی- ادبی، حداقل به ۳ دلیلی که در پی آمده، غیر اخلاقی است:
نوعی دستبرد است، چرا که ایده ها و عبارات دیگران را که بخشی از دارایی عقلانی آنهاست  سرقت شده و به اسم فرد دیگری عرضه می گردد

زیرا فردی که اقدام به سرقت علمی- ادبی می نماید از این عمل خویش سود می برد.
مدرک تحصیلی، نشانی از توانایی و دانش صاحب آن است، اگر فرد با تکیه به این مدرک و بدون احراز شرایط واقعی علمی در جایی استخدام شود، می تواند برای دیگران خطرناک باشد.
خریدن، برداشتن و یا قرض گرفتن یک برگه،کپی کردن مطالب از منابع دیگر بدون ذکر منبع، بهره گیری از نظرات دیگران بدون ذکر منبع آن

تفسیر یک مطلب بسیار شبیه به مطلب اصلی، دانلود کردن منابع اطلاعاتی رایگان ،کپی کردن مقالات از اینترنت و یا منابع اطلاعاتی عمومی

کپی برداری و چینش چند متن در کنار هم به عنوان یک متن جدید، استفاده از رفرنس های اشتباه، تغییر دادن اطلاعات و داده ها، نمونه های رایج سرقت ادبی هستند.
انواع دستبرد علمی

1

۱٫ سرقت ادبی مستقیم Copy & Paste: نویسنده اثر را كلمه به كلمه و بدون هیچ استنادی و یا استفاده از علامت نقل قول به عنوان اثر خود وانمود كند.

۲٫ سرقت ادبی تغییر کلمات Word Switch: زمانی که متنی از منبع اصلی گرفته شده و تنها دو، سه کلمه از آن تغییر یابد.
۳٫ سرقت ادبی در سبک نگارش Style:  زمانی که نویسنده جملات منبع اصلی را پاراگراف به پاراگراف و خط به خط دنبال کند، هر چند هیچ یک از کلمات وی همانند منبع اصلی نباشد.
۴٫  سرقت ادبی از نوع تشبیه Metaphor )
تشبیه یا استعاره یعنی یک ایده واضح که به خواننده این امکان را می دهد که حس و درک نزدیک تری از یک رویداد و یا واقعه داشته باشد.پس تشبیه و استعاره به عنوان بخش مهمی از سبک خلاقانه یک نویسنده به حساب می آید.
در برخی موارد فرد توانایی توضیح دادن درباره ایده های مهم کار خود را ندارد، بنابراین از جملات سلیس متن اصلی استفاده می نماید.

۵٫  سرقت ادبی ایده Idea
زمانیکه فرد نویسنده در مقاله خود راه حل و یا ایده خلاقانه ایی را بیان می کند، این ایده و راه حل منسوب به وی خواهد بود. در بسیاری از موارد، افراد تازه کار در افتراق بین اطلاعات عمومی رایج و ایده های نویسنده در منبع اصلی مشکل دارند.
حیطه دانش عمومی، به هر گونه ایده و یا راه حلی گفته می شود که بیشتر افراد با هر سطح سواد و دانشی آنرا پذیرفته اند. بنابراین نیاز به منبع دادن ندارند.

 

راه هایی برای دوری و شناسایی سرقت ادبی

 

پارافریز کردن نوشته یکی از روشهایی هست که معمولن برای رهایی از دزدی ادبی پیشنهاد میشه.یکی از سایتهایی که بصورت رایگان این کار رو براتون انجام میده سایت زیر هست.به لینک زیر برید
http://www.freearticlespinning.com/

در بخش Original Article متن خودتون رو وارد کنید. در بخش Rewrite Mode میتونید مشخص کنید که تمام کلمات رو میخواهید عوض کنید یا هر ۲ ،۳ یا ۴ کلمه. بعد از انتخاب این گزینه در پایین صفحه روی Rewrite it کلیک کنید. بدین ترتیب در منوی Spintax Article میتونید کلمات پیشنهادی رو ببینید و در کروشه هر کدام رو که نمی پسندید حذف کنید. پس ار انجام اینکار در پایین صفحه روی Spin it کلیک کنید و در تب Spun Article جمله پارافریز شده خودتون رو مشاهده کنید.
اگر چه این سایت بهترین نیست اما میتونه مفید باشه

روش دوم:

2

نرم افزار
Turnitin
یکی از بهترین و معتبر ترین نرم افزار های هست که نوشته شما رو از لحاظ دزدی ادبی چک میکنه اما این نرم افزار رایگان نیست. خیلی از بچه ها درخواست سایتی رایگان برای چک کردن مقاله یا تز از لحاظ دزدی ادبی کرده اند. دو سایت زیر بنظرم اومد که میتونید ازش بهره بگیرید.

 

http://smallseotools.com/plagiarism-checker

http://www.dustball.com/cs/plagiarism.checker

http://plagiarism-detect.com

http://www.duplichecker.com

http://www.dustball.com/cs/plagiarism.checker

http://www.scanmyessay.com

پاسخ دهید