آزمون های GRE & GMAT

GRE & GMAT

 مهمترین و شناخته شده ترین آزمون های استاندارد علمی در جهان آزمون GRE و GMAT می باشند.

این دو آزمون مورد نیاز بسیاری از دانشگاه های خوب دنیا بویژه در آمریکا و کانادا در سطوع تحصیلی فوق لیسانس و دکتری می باشد. هدف از آزمون  GRE , GMAT سنجش توانایی علمی متقاضیان تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی می باشد.

با توجه به اهمیت شناخت امتحانات استاندارد اخذ پذیرش، در این بخش توضیح مختصری از هر یک از امتحانات GRE و امتحان GMAT ارایه می گردد. متقاضیان می توانند برای اطلاعات بیشتر در مورد این امتحانات به وب سایت های آن مراجعه و نمونه سوالات آنرا دریافت نمایند.

آزمون GRE & GMAT

>> بخش اول: Graduate Record Examinations GRE

آزمون GRE دارای دو نوع عمومی و تخصصی است.

ساختار آزمون GRE General

آزمون GRE دارای دو نوع کامپیوتری و برگه امتحانی می باشد. در حال حاضر بیشتر مراکز امتحانی آزمون کامپیوتری GRE برگزار می نمایند. هر دو آزمون دارای شش قسمت است. بخش های مختلف آزمون کامپیوتری GRE  به صورت زیر می باشند:

قسمت اول:  Analytical Writing

این قسمت مربوط به توانایی نوشتاری به زبان انگلیسی و استدلال و تجزیه و تحلیل موضوع ارایه شده است. در این بخش از متقاضی درباره دو موضوع مختلف تست نوشتاری گرفته می شود. نمره این بخش بین صفر تا شش می باشد.

قسمت دوم و سوم: Verbal Reasoning

دو بخش دیگرتست شامل تست توانایی خواندن متون علمی و برداشت صحیح از موضوع مقاله می باشد. هر بخش از این قسمت دارای ۲۰ سوال است که باید در مدت ۳۰ دقیقه به آنها پاسخ داده شود. نمره خام این بخش بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ می باشد ولی در جواب آزمون در مقیاس ۲۰۰ تا ۸۰۰ درج می گردد. بعنوان مثال نمره ۱۵۰ در این بخش معادل ۴۵۰ در کارنامه است.

قسمت چهارم و پنجم:Quantitative Sections

 این دو بخش مربوط به آزمون و استدلال ریاضی است. هر بخش تست ریاضی شامل ۲۰ سوال است که باید در مدت ۳۵ دقیقه با آن پاسخ داده شود. سوالات ریاضی این بخش بیشتر ریاضیات پایه می باشد. نمره خام این بخش بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ می باشد ولی در جواب آزمون در مقیاس ۲۰۰ تا ۸۰۰ درج می گردد. بعنوان مثال نمره ۱۵۰ در این بخش معادل ۶۳۰ در کارنامه است.

قسمت ششم: Experimental

بخش ششم تست GRE، بخش تحقیقی و یا تجربی می باشد. این بخش ممکن است به صورت تست ریاضی، نوشتاری و یا متن خواندنی باشد. نمره این قسمت در میانگین نمره متقاضی محسوب نمی گردد و ممکن است آزمون این قسمت به صورت بخش از قسمت های دیگر آزمون ارایه گردد.

مدت زمان آزمون و هزینه امتحان GRE

زمان امتحان GRE عمومی سه ساعت و چهل و پنج دقیقه می باشد. هزینه  آزمون با توجه به کشور محل امتحان متفاوت بوده و عموما بین ۱۳۰ دلار تا ۲۲۰ دلار برای هر آزمون می باشد.

 آزمون موضوعی GRE Subject Tests

علاوه بر آزمون عمومی GRE که به آن در بالا اشاره شد. آزمون GRE بصورت موضوعی برای ۸ رشته دانشگاهی برگذارمی گردد. ۱۷۰ دقیقه می باشد. این رشته ها به این شرح می باشند:

 1. Biochemistry, Cell and Molecular Biology
 2. Biology
 3. Chemistry
 4. Computer Science
 5. Literature in English
 6. Mathematics
 7. Physics
 8. Psychology

تاثیر آزمون GRE در پذیرش تحصیلی

به دلیل دانشجویان بین المللی دارای سوابق تحصیلی از کشور های مختلف و با سیستم آموزشی متفاوت می باشند برای کمیته های علمی دانشگاه ها مفایسه معدل و توانایی علمی متقاضیان برای تحصیل با توجه به ریز نمرات و دانشگاه محل نحصیل آنها بسیار داشوار خواهد بود به همین دلیل دانشگاه ها عموما به مدرک GRE به عنوان نمره استاندارد علمی متقاضیان نگاه می کنند. با اینکه ممکن است ارایه مدرک GRE برای برخی دانشگاه ها در آمریکا و کانادا اجباری نباشد،

ابن مدرک علمی برای متقاضیان زیر توصیه می گردد:

 1. متقاضیان دارای معدل علمی پایین تر از ۱۶
 2. متقاضیان فارع التحصیل از دانشگاه های غیر دولتی و یا انتفاعی
 3. متقاضیان اخذ بورسیه تضمینی از دانشگاه ها

    <<  چه نمره GRE مورد قبول دانشگاه های کانادا و آمریکا می باشند؟>>

نمره قابل قبول GRE برای دانشگاه های سطح بالاتر بیشتر است. ولی معمولا مدرک GRE با معدل نزدیک با موارد زیر یک نمره مناسب برای مقطع دکتری خواهد.

 • Writing: 3.8
 • Verbal: 520
 • Quantitative: 720

محل برگذاری آزمون GRE

آزمون GRE در حال حاضر به صورت Paper Based در دانشگاه اصفهان برگزار می گردد. همچنین متقاضیان می توانند برای آزمون Computer Bsaed  به یکی از کشور های امارات، ترکیه، و یا ارمنستان مراجعه نمایند.

>> بخش دوم: Graduate Management Admission Test GMAT

یکی دیگر از امتحانات استاندارد برای پذیرش دانشجویی برای رشته های مدیریتی، بیزنس و حسابداری آزمون GMAT می باشد. آزمون GMAT دارای سه بخش اصلی خواندن Verbal، ریاضیات Quantitative و نوشتن Analytical Writing می گردد. این آزمون نیز دارای دو نوع کامپیوتری Computer Based و برگه ای Paper Based است. با این حال در بیشتر مراکز امتحانی این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می گردد. بخش های مختلف این تست به صورت زیر می باشند:

قسمت اول: Analytical Writing

در این بخش متقاضی باید در مورد دو موضوع داده شده بنویسد. مهارت نوشتاری تجزیه و تحلیل و بحث کردن در مورد موضوع داده شده در این بخش تست می گردد. زمان موجود برای نوشتن در مورد هر موضوع ۳۰ دقیقه است. نمره این آزمون بین صفر تا شش می باشد.

قسمت دوم: Quantitative 

در بخش تست ریاضی ۳۷ سوا چند جوابی داده می شود و متقاضی باید در زمان ۷۵ دقیقه به این سوالات پاسخ دهد. سوالات ریاضی عموما نیاز به آشنایی به ریاضیات پایه دارد. نمره این بخش تست بین صفر تا شصت می باشد.

قسمت سوم: Verbal

در بخش verbal آزمون GMAT تعداد ۴۱ سوال چند جوابی وجود دارد که متقاضی باید به آنها در زمان ۷۵ دقیقه پاسخ بدهد. سوالات این بخش شامل اصلاح متون از نظر گرامری، درک مطلب و تجزیه و تحلیل موضوع مورد بحث است. نمره این بخش بین صفر تا شصت می باشد.

 نمره آزمون GMAT

نمره آزمون GMAT در بخش های ریاضی Quantitative و متون خواندنی Verbal در مقیاس ۲۰۰ تا ۸۰۰ محاسبه می گردد. امتیاز بخش Writing بین صفر تا شش خواهد بود. میانگین نمره این آزمون در سال های گذشته همواره بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ بوده است.

چه نمره GRE مورد قبول دانشگاه های کانادا و آمریکا می باشند؟

در حال حاضر برای اخذ پذیرش از بیشتر دانشگاه های خوب آمریکا و کانادا در رشته های مدیریت و بیزنس نمره حدود ۵۵۰ برای دو بخش  Quantitative و Verbal و نمره حدود ۳٫۵ برای Writing مورد نیاز خواهد بود.

محل برگزاری آزمون GMAT و هزینه آن

آزموان GMAT در بسیاری از دانشگاه ها و مراکز خصوصی در دنیا برگذاری می گردد.  متاسفانه امکان این تست در ایران وجود ندارد و متقاضیان باید به یکی از مراکز زیر مراجعه نمایند.

 1. Azerbaijan University of Languages, Baku, Azerbaijan
 2. Arminco Ltd., Yerevan, Armenia
 3. New Horizons Computer Learning Center, Sharq, Kuwait
 4. Delta Learning, Tbilisi, Georgia
 5. Capital Knowledge, Manama, Bahrain

هزینه این آزمون برای هر تست ۲۵۰ دلار است.

تلخیص از : اسکای نت

پاسخ دهید